Chip & Kartoffel

(Chip & Potato)
Org. produktionsår: 2018
Dubbing år: 2019
Chip & Kartoffel



  DANSKE STEMMER · KARAKTER · ORIGINAL STEMME 
       
Malene Tabart · Amanda · Teryl Rothery 
Thora Marie Lind Wilhardt · Chip · Abigail Oliver 
Svea Kajsa Elbæk Schjeldal · Grine · Emma Jayne Maas (Gigglish) 
Samuel Glem Zeuthen · Henrik Hyæne · Brenden Sunderland (Howie Hyena) 
Christian Damsgaard · Hr Gravesen · Paul J Rose (Mr. Diggerty) 
Jesper Hagelskær Paasch · Lillefar · Brian Dobson (Little Poppa) 
Maria Carmen Lindegaard · Lillemor · Briana Buckmaster (Little Momma) 
Mads Strand Sørensen · Nico · Dominic Good 
Luca Reichardt Ben Coker · Stump · Chance Hurstfield (Spud) 
Emil Egedal Kristensen · Tramp · Scotia Andersen (Stamp) 
Bellis Bruun-Gazelle · Trut · Evan Byarushengo (Stomp) 
       
Malene Tabart · Alex · Hazel Kaldestad (Alex Anteaterlope) 
Samuel Glem Zeuthen · Barry Bjørn · Jack Sandison (Barry Bear) 
Le Münster-Swendsen · Bedstemor Hyæne · (Granny Hyena) 
Marie Caroline Schjeldal · Bedstemor Mops · Christina Jastrzembska (Grandma Pug) 
Bellis Bruun-Gazelle · Betsy · Nakai Takawira (Betsy Roar) 
Malene Tabart · Bodi ·  
Jesper Hagelskær Paasch · Bonde-Per · Brian Dobson (Farmer Pat) 
Marie Caroline Schjeldal · Conny · (Carrie) 
Karoline Munksnæs Hansen · Dr. Myresluger · Brenda Crichlow (Dr. Anteater) 
Annevig Schelde Ebbe · Eva ·  
Christian Damsgaard · Far Fant · Vincent Tong (Pop Fant) 
Karoline Munksnæs Hansen · Fernanda · Cynthia De Pando 
Karoline Munksnæs Hansen · Fie Flodhest · Melody Nosipho Niemann (Hop Hippo) 
Karoline Munksnæs Hansen · Fiona Fisker · Tabitha St. Germain (Frances Fisher) 
Marie Caroline Schjeldal · Frk Dykker · Tabitha St. Germain (Ms. Plunge) 
Malene Tabart · Frk Gnask · Teryl Rothery (Mrs. Gnash) 
Karoline Munksnæs Hansen · Frk Trille · (Ms. Minim) 
Maria Carmen Lindegaard · Fru Flingo · Kathleen Barr (Mrs. Flingo) 
Le Münster-Swendsen · Fru Stribe · Teryl Rothery (Mrs. Dazzle) 
Marie Caroline Schjeldal · Fru Uld (sæson 1) · Kathleen Barr (Mrs. Wooley) 
Karoline Munksnæs Hansen · Fru Uld (sæson 2) · Kathleen Barr (Mrs. Wooley) 
Annevig Schelde Ebbe · Gabriel · (Gavery) 
Aksel Egedal Kristensen · Gert · Micah Chen (Garvey Griller) 
Malene Tabart · Gillian ·  
Anders Glud Jensen · Gordie Mops · Garry Chalk (Gordie Pug) 
Lasse Lunderskov · Hr Blæksprutte · Brian Dobson (Mr. Octopus) 
Jesper Hagelskær Paasch · Hr Bøffel · (Mr. Buffalo) 
Lasse Lunderskov · Hr Flingo · Richard Ian Cox (Mr. Flingo) 
Lasse Lunderskov · Hr Giraf · (Mr. Grand) 
Jesper Hagelskær Paasch · Hr Grævlinge-Ræv · Vincent Tong (Mr. Badger-Fox) 
Lasse Lunderskov · Hr Haps · Lee Shorten (Mr. Snap) 
Anders Glud Jensen · Hr Næsehorn · Alessandro Juliani (Mr. Rhino) 
Christian Damsgaard · Hr Stribe · Alessandro Juliani (Mr. Dazzle) 
Malene Tabart · Humbert · Beck Schurko (Humphrey Bumpety-Bump) 
Donald Andersen · Humberts Far (sæson 1) · (Mr. Bumpety Bump) 
Lasse Lunderskov · Humberts Far (sæson 2) · (Mr. Bumpety Bump) 
Christian Damsgaard · Jordsvin Bedstefar · (Aardvark Grandpa) 
Le Münster-Swendsen · Jordsvin Bedstemor · Kathleen Barr (Aardvark Grandma) 
Marie Caroline Schjeldal · Karen · Tabitha St. Germain (Corella) 
Anders Glud Jensen · Ken · Lee Shorten (Ken Garoo) 
Malene Tabart · Kommissær Mørkfjer · (Detective Rookie) 
Donald Andersen · Lennart · (Larry) 
Marie Caroline Schjeldal · Lily ·  
Karoline Munksnæs Hansen · Madam Pizzicato · (Madame Bellicoso) 
Marie Caroline Schjeldal · Mona Emu · Viola Abley 
Le Münster-Swendsen · Mor Fant · Kathleen Barr (Ma Fant) 
Annevig Schelde Ebbe · Nanna · Claire Margaret Corlett (Roxy Rhino) 
Le Münster-Swendsen · Olde Fant · Kathleen Barr (Granny Fant) 
Karoline Munksnæs Hansen · Overbetjent Køler · Tabitha St. Germain (Sergeant Cooler) 
Lui Trampedach Mortensen · Paco Lama (sæson 1) · Zion Simpson (Paco Llama) 
Mikkel Huxi Aunbirk · Pedro Leopard · Benjamin Jacobson 
Marie Caroline Schjeldal · Peter · Alexander Killam (Peter Wolfcub) 
Jesper Hagelskær Paasch · Ralf Radius · Vincent Tong (Ray Razzle) 
Anders Glud Jensen · Rolf Radius · Vincent Tong (Roy Razzle) 
Lasse Lunderskov · Skryde · Richard Ian Cox (Donnie Donkey) 
Lasse Lunderskov · Speaker (intro titel - sæson 2) · (Announcer) 
Anders Glud Jensen · Sygeplejerske Køler · Omari Newton (Nurse Cooler) 
       
Aksel Egedal Kristensen · sæson 2 - Børn, Elev
Anders Glud Jensen · sæson 2 - Abe, Folk
Annevig Schelde Ebbe · sæson 1 - Folk, Børn
Bellis Bruun-Gazelle · Børn, Skildpadde
Christian Damsgaard · Folk
Emil Egedal Kristensen · Børn
Estrid Ebba Böttiger · sæson 1 - Børn
Jesper Hagelskær Paasch · Blæksprutte, Folk, Pingvin, Tyr, Kustode
Karoline Munksnæs Hansen · sæson 2 - Folk, Kustode, Kvinde, Pige
Lasse Lunderskov · sæson 2 - Abe, Folk
Le Münster-Swendsen · Folk
Luca Reichardt Ben Coker · Børn, Gris, Skildpadde
Mads Strand Sørensen · Abe, Pelikan, Skildpadde
Malene Tabart · Børn, Folk, Pingvin
Maria Carmen Lindegaard · Folk, Publikum
Marie Caroline Schjeldal · Folk
Mikkel Huxi Aunbirk · sæson 2 - Børn
Samuel Glem Zeuthen · Folk, Børn, Elev
Svea Kajsa Elbæk Schjeldal · Folk, Børn
       
       
  JOB · PERSON · STUDIE
       
  Bearbejdelse · Peter Rossel Lademann · BTI Studios
  Instruktør · Peter Rossel Lademann · BTI Studios
  Mix · Anders Wiedemann · BTI Studios
  Mix · John Strandskov · BTI Studios
  Mix · Roberto Johansson · BTI Studios
  Mix (sæson 1) · Stefan Garfield Rasch Holm · BTI Studios
  Oversættelse (sæson 2) · Christina Hildebrandt ·
  Oversættelse (sæson 2) · Katrine Ottosen ·
  Produktionsleder · Nina Rømer Gylling · BTI Studios


Copyright af film og billedmateriale: Netflix og DHX Media



© 2017-2020 DanskeFilmStemmer - Har du rettelser, tilføjelser, spørgsmål eller lign kontakt os gerne på mail@danskefilmstemmer.dk
Danskefilmstemmer.dk ejer ikke film og billedmaterialet, som er (c) de respektive filmstudier.